Kupili smo stan u staroj zgradi, naši kumovi u novogradnji – evo ko je povukao pravi potez

Verovatno ste čuli da se u poslednje vreme stalno govori o energetskoj efikasnosti. Svi pričaju o prednostima koje ona pruža, o uštedi koju dobijete, o tome kako su energetska efikasnost i zaštita životne sredine u tesnoj vezi... Danas je to prepoznatljiv termin, ali pre deset godina, čak i ako je čuo za to, nije obraćao pažnju. To je i skupo platio.




Na primeru je najbolje pokazati kako i zašto. Primer moje porodice je najslikovitiji. Pre deset godina kupovali smo stan. Deca su porasla i trebao nam je više prostora. Krenuli smo u potragu, razjurili smo se po gradu. Zanimljivo nam je bilo, jer smo bili u društvu kumova, koji su takođe tražili stan za sebe. I njima i nama je bio potreba stan iste kvadrature, jer imamo po dvoje dece i želje su nam bile vrlo slične.


Obišli smo popriličan broj stanova i na kraju suzili na dva. Mi smo želeli stan u staroj gradnji, kumovi su više bili za novogradnju. Odlično, šalili smo se, nećemo se otimati, ako nam se dopadne isti. Agenti za nekretnine, pokušavajući da nas „prelome“, objašnjavali su nam prednosti stanova. Za nas je bilo važno da su debeli zidovi, da stan ima visoke plafone, da ima lep pogled... Naši kumovi su, međutim, postavljali za nas vrlo čudna pitanja vezana za način gradnje zgrade. Da li zgrada ima energetski pasoš, koja je energetska efikasnost, da li je A, B C, D ili G... i tako redom, pitanja koja nas uopšte nisu zanimala. Malo je reći da smo bili začuđeni njegovom „radoznalošću“.

PROCITAJTE JOS: Na kom spratu izeti stan


Konačno, opredelili smo se i mi i oni. Mi u staroj zgradi, oni su kupili stan u novogradnji. Zadovoljni oni, zadovoljni mi. Po našem mišljenju, mi smo bolje prošli, jer smo kupili jeftiniji stan.

Sada, međutim, posle desetak godina, uverili smo se da nije tako. Shvatili smo šta je to naš kum pitao, zašto je dolazila u obzir samo nova gradnja, i to sa energetskim pasošem i ostalim „energetskim povoljnostima“. Mi smo mislili da će nas debeli zidovi stare zgrade zaštititi od svega, ali nismo razmišljali o starim prozorima kroz koje zavija vetar kao u klisuri, o lošoj izolaciji, o staroj elektromreži. Ukratko rečeno, naš stan je bio „gutač struje“. To su najbolje pokazali računi za sutruju, nije čak bilo razlike da li je leto ili zima. Leti smo uključivali klimu, zimi se grejali i tako u krug. Računi nam se nisu „spuštali“ ispod 20.000 dinara. Mislili smo da je to „normalno“ dok o tome nismo porazgovarali sa kumovima.

PROCITAJTE JOS: Na sta treba obratiti paznju prilikom kupovine stana


Bili smo šokirani kada smo saznali da njiihovi računi ne prelaze 3.000 dinara. Naravno da smo seli da sve preračunamo, odbili smo utrošak energije za grejanje, ali se opet nikako nismo uklapali. Mi smo trošili znatno više struje od kumova.



Tada su nam postala jasna sva ona „beznačajna“ pitanja koja je postavljao naš kum. Tada ga nismo slušali kada je pokušavao da nam objasni koliko su energetska efikasnost i energeetski pasoš zgrade bitni, nama je to bilo dosadno. A sada, vidimo da smo pogrešili.

Shvatili smo da je on odlično odabrao. Zbog kvalitetne gradnje njihove zgrade oni štede, a ujedno i brinu o životnoj okolini. Mi u našoj staroj gradnji gubimo struju na sve strane, ne možemo da zagrejemo stan, ne možemo ni da ga hladimo, a klima radi non-stop. Kao da smo u „crnoj rupi“. Naši kumovi su odlično prošli. Naravno da nisu guubitak energije sveli na nulu, ali su njihovi troškovi neuporedivo manji. Troše optimalno energije i još direktno utiču na poboljšanje životnih uslova, što je meni kao biologu, vrlo bitno.

Za ovih deset godina mnogo smo naučili o energetskoj efikasnosti. Saznali smo da energetska efikasnost označava smanjenje utroška energije koje donosi razne prednosti kao što su redukovanje emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, smanjenje uvoza energenata, kao i smanjenje troškova na nivou domaćinstva, ali i ekonomije jedne države. Da ne idemo toliko daleko, kada smo mi, obični građani u pitanju, rasipanje energije uvek nam se vrati kao bumerang. Uverili smo se u to da u slučaju stambene zgrade kakva je naša, koja nema dobru termoizolaciju, ima dotrajale prozore i vrata koja slabo dihtuju, neodgovarajuće instalacije za grejanje, nepostojanje termostata i kalorimetara, gubimo mnogo. Naši kumovi u njihovoj zgradi uštede do 75% energije. Kao što smo se uverili, to podrazumeva i niže račune za struju, a u stanu im je toplo i prijatno.

Danas mi već duže vreme pokušavamo da prodamo stan. Mnogo nas je koštao sve ove godine. I tu, međutim, nailazimo na problem. Stanove uglavnom kupuju mladi, a oni su generacija „Z“, oni sve zanju o energetskoj efikasnosti i energetskom pasošu i pri tom su posvećeni očuvanju životne sredine. Oni neće stan koji se ne uklapa u sve to. Zato, čekamo da naiđe neko kome to ne predstavlja problem ili dogovor stanara da uradimo nešto po pitanju naše fasade, izolacije i svega što bi nam smanjilo račune za struju.


Comments

Popular posts from this blog

KOJI SPRAT ODABRATI KADA KUPUJETE STAN Jedan je najtraženiji, podiže cenu i do 25 odsto

Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine stana